Република Српска

18.04.2025

Time08:18:00

ДОДИК: СРПСКА ИМА ПРИЈАТЕЉЕ У ЕВРОПИ КОЈИ РАЗУМИЈУ СИТУАЦИЈУ

БАЊАЛУКА, 18. АПРИЛА /СРНА/ - Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је Српска у добром положају, да има пријатеље у Европи и да би, према процјени, данас 140-150 посланика у Европком парламенту стало на њену страну, што је прије 10 година била мисаона именица.

БАЊАЛУКА, 18. АПРИЛА /СРНА/ - Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је Српска у добром положају, да има пријатеље у Европи и да би, према процјени, данас 140-150 посланика у Европком парламенту стало на њену страну, што је прије 10 година била мисаона именица.



"Слободарска партија из Аустрије, њемачки АфД, партија Марин ле Пен, чак и странка Матеа Салвинија у Италији. Они разумију ситуацију. Када на то додате добре односе са Србијом, Русијом, Азербејџаном, Кином, све боље односе са новом америчком администрацијом јасно је да смо у добром положају", рекао је Додик. Предсједник Српске је истакао да од нове администрације у Вашингтону очекује да у наредним мјесецима редефинише политику у БиХ. "Сигурно неће бити као до сада, да један амбасадор има неприкосновено право да сруши земљу", рекао је Додик у интервјуу за "Глас Српске". Предсједник Српске је нагласио да се бори за статус Републике Српске. "Ми кажемо може Српска у оквиру БиХ, али уставне БиХ, а не оне коју желе муслимани. Како ће све бити ријешено? Биће ријешено, и то кроз неку форму политике, јер криза је изазвана политичким процесом и све више људи у свијету схватају о чему се овдје ради", рекао је Додик. Он је навео да постоје и гласови који очигледно не разумију ситуацију, попут Каје Калас, која чита шта треба да каже, али не зна суштину. "Прије седам-осам година Српска није имала видљиве пријатеље у Европи. Данас их имамо. Партије које постају доминантне у Аустрији, Њемачкој, Француској или Италији разумију ситуацију, да не говорим о Фидесу Виктора Орбана", рекао је Додик. Он је навео да је видљива нервоза бошњачких политичара који чине све да људима у Федерацији БиХ /ФБиХ/ огаде Републику Српске. "С друге стране, ми овдје поштујемо бошњачку заједницу и било какав физички или вербални насртај на њих, не дај Боже, изазваће нашу озбиљну реакцију. Али тога овдје нема, за разлику од ФБиХ гдје пљачкају цркве, гдје људи нестају, гдје застрашују повратнике", рекао је Додик. Он је поручио људима у Српској да буду спокојни и вјерују у оно што ради руководство Републике Српске. "Ја у то вјерујем. За оно што радимо је потребна жртва, али та жртва ћу бити ја, а не народ", рекао је Додик. Предсједник Српске је навео да овдје неће бити никаквих сукоба, нити рата. "Ми немамо намјеру да ратујемо, али ћемо бранити Републику Српску политичким средствима. Нисмо заинтересовани ни за Сарајево, ни за Тузлу, ни за било шта у ФБиХ. Они показују да су заинтересовани за све у Српској", рекао је Додик. Он је додао да Бошњаци, муслимани, желе некакво друго полувријеме и да би радо ушли у сукоб јер мисле да тако могу остварити неке своје циљеве, али да је видљиво да од тога нема ништа.

Република Српска

Timeприје 50 минута

ЗАЈЕДНИЧКЕ АКТИВНОСТИ УПРАВЕ ЗА ВАЗДУХОПЛОВСТВО И ТИМОВА ЗА ДЕМИНИРАЊЕ

ЗАЈЕДНИЧКЕ АКТИВНОСТИ УПРАВЕ ЗА ВАЗДУХОПЛОВСТВО И ТИМОВА ЗА ДЕМИНИРАЊЕ

ИСТОЧНИ ДРВАР, 24. ЈУНА /СРНА/ - На локалитету Тисова коса у општини Источни Дрвар, данас су реализоване заједничке активности Управе за ваздухопловст...

Timeприје 1 сат

СВА ДЈЕЦА УСПЈЕШНО ПРОШЛА ШКОЛУ КОСИДБЕ НА БАЛКАНИ

СВА ДЈЕЦА УСПЈЕШНО ПРОШЛА ШКОЛУ КОСИДБЕ НА БАЛКАНИ

МРКОЊИЋ ГРАД, 24. ЈУНА /СРНА/ - Школу косидбе на Балкани код Мркоњић Града успјешно је прошло свих 15 дјечака узраста од девет до 12 година, а вечерас...

Timeприје 1 сат

ИГЊАТОВИЋ: МАНИФЕСТАЦИЈА НА КОЈОЈ СЕ ПОКАЗУЈЕ ОНО НАЈВРЕДНИЈЕ

ИГЊАТОВИЋ: МАНИФЕСТАЦИЈА НА КОЈОЈ СЕ ПОКАЗУЈЕ ОНО НАЈВРЕДНИЈЕ

БРЧКО, 24. ЈУНА /СРНА/ – У Брчком је данас, под покровитељством Министарства породице, омладине и спорта Републике Српске и уз подршку Владе дистрикта...

Timeприје 2 сата

ДОНАЦИЈА ОСНОВНОЈ ШКОЛИ У ГОРЊОЈ СЛАTИНИ ЗА НАБАВКУ НОВИХ ЛЕКТИРА

ДОНАЦИЈА ОСНОВНОЈ ШКОЛИ У ГОРЊОЈ СЛАTИНИ ЗА НАБАВКУ НОВИХ ЛЕКТИРА

ШАМАЦ, 24. ЈУНИ /СРНА/ - Директор Основне школе Горња Слатина код Шамца Tања Цвијановић рекла је Срни да су од Ветеринарско-сточарског центра Бањалука...

Timeприје 4 сата

ДЕЛЕГАЦИЈА СРПСКЕ ПОСЈЕТИЛА ПРВИ СПЕЦИЈАЛНИ ПУК ПОЛИЦИЈЕ У МОСКВИ

ДЕЛЕГАЦИЈА СРПСКЕ ПОСЈЕТИЛА ПРВИ СПЕЦИЈАЛНИ ПУК ПОЛИЦИЈЕ У МОСКВИ

БАЊАЛУКА, 24. ЈУНА /СРНА/ - Делегација Министарства унутрашњих послова /МУП/ Републике Српске, предвођена министром Жељком Будимиром и директором поли...

Timeприје 5 сати

КАРАН: СРПСКА ГРАДИ БУДУЋНОСТ КРОЗ ЗНАЊЕ

КАРАН: СРПСКА ГРАДИ БУДУЋНОСТ КРОЗ ЗНАЊЕ

БАЊАЛУКА, 24. ЈУНА /СРНА/ - Предсједник Републике Српске Синиша Каран истакао је данас да Република Српска гради будућност кроз знање.

Погледај све

Copyright © 2023 Novinska agencija Republike Srpske - Srna. Sva prava zadržana. Sadržaj ovih stranica se ne smije prenositi bez dozvole i bez navođenja izvora.