Република Српска

05.09.2025

Time13:45:00

ДИЈАБЕТЕС - НАЈВЕЋА ПРИЈЕТЊА У ЦИВИЛИЗАЦИЈИ

БАЊАЛУКА, 5. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Дијабетес као обољење представља тренутно највећу пријетњу у цивилизацији с обзиром на многобројне компликације и придружене болести, о којима ће бити говора током Међународног симпозијума који се одржава у Академији наука и умјетности Републике Српске /АНУРС/ у Бањалуци.

БАЊАЛУКА, 5. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Дијабетес као обољење представља тренутно највећу пријетњу у цивилизацији с обзиром на многобројне компликације и придружене болести, о којима ће бити говора током Међународног симпозијума који се одржава у Академији наука и умјетности Републике Српске /АНУРС/ у Бањалуци.



Почетку симпозијума "Дијабетес мелитус данас – новине у класификацији, превенцији и терапији" присуствовао је министар здравља и социјалне заштите Српске Ален Шеранић. Предсједник Удружења за дијабетес, гојазност и кардиометаболичке болести Сњежана Поповић Пејичић рекла је новинарима да је дијабетес хронична незаразна болест од које болује више од 10 одсто свјетске популације. "У Републици Српској, према подацима Института за јавно здравство, је 72.000 обољелих, иако је овај број вјероватно и већи", навела је Пејичићева, која је и дописни члан АНУРС-а. Она је нагласила да је превенција кључ борбе, прије свега против дијабетеса типа два, као и да са превенцијом треба почети још од породице, вртића, школе. "Цијела друштвена заједница треба да се укључи у превентивне програме, с обзиром на број обољелих и од преддијабетеса и оних који су у ризику да добију дијабетес", истиче Пејичићева. Она је рекла да се превенција може провести успјешно и да је врло једноставна, а подразумијева промјену животних навика, адекватну исхрану, редовну физичку активност, престанак пушења и редукцију стреса. Предсједник Одбора за хроничне незаразне болести Одјељења медицинских наука АНУРС-а академик Душко Вулић рекао је новинарима да се наставља традиција организовања међународних скупова у АНУРС-у већ двадесетак година, јер су још тада препознали значај за кључне болести данашњице - дијабетес мелитус и кардиоваскуларне болести које данас све више добију и заједнички назив кардиометаболичке болести. "Због тога смо заједно са Српском академијом наука и уметности покренули не само организовање ових симпозијума него и заједничке пројекте који ће бити реализовани у наредном периоду", навео је Вулић, који је и потпредсједник АНУРС-а. Он је истакао важност организовања оваквих скупова како би љекари добили што више информација о најновијим ставовима у вези са дијагностиком и лијечењем ових болести које односе највише живота и узрок су смрти у више од 70 одсто случајева. Професор емеритус Медицинског факултета у Београду Небојша Лалић и редовни члан Српске академије наука и уметности - ендокринолог дијабетолог рекао је новинарима да је изузетно значајна сарадња која је успостављена између академија у овим областима. Током симпозијума биће ријечи о новим лијековима за дијабетес који су изазвали револуцију у лијечењу ових пацијената, новим технологијама и начинима контроле и праћења ових пацијената, придруженим болестима и коморбидитетима, као и о повезаности дијабатеса са депресијом, коронарном болешћу, можданом удару, о превенцији дијабетеса. На предавањима ће бити ријечи и о дијабетесу и репродуктивном здрављу, дијабетесу и хипертензији, праћењу и лијечењу дијабетеса код дјеце и адолесцената, кардиоваскуларном ризику и обољењима у типу један дијабетеса. Током симпозијума биће промовисана монографија "Дијабетес, гојазност и кардиометаболичке болести – новине у дијагностици, превенцији и терапији", која је дјело 15 еминентних експерата. Симпозијум организују Одјељење медицинских наука АНУРС-а - Одбор за хроничне незаразне болести и Одјељење медицинских наука САНУ у сарадњи са Медицинским факултетом Универзитета у Бањалуци и Удружењем за дијабетес, гојазност и кардиометаболичке болести Републике Српске. Рад симпозијума одвијаће се у пет сесија, на којима ће бити изложено 19 реферата.

Република Српска

Timeприје 1 сат

РОЂЕНО 18 БЕБА

РОЂЕНО 18 БЕБА

БИЈЕЉИНА, 25. ЈУНА /СРНА/ - У Републици Српској у протекла 24 часа рођено је 18 беба, по девет дјевојица и дјечака, речено је Срни у породилиштима.

Timeприје 1 сат

ПОТПИСИВАЊЕ КОЛЕКТИВНОГ УГОВОРА ЗА ЗАПОСЛЕНЕ У ЈАВНИМ СЛУЖБАМА

ПОТПИСИВАЊЕ КОЛЕКТИВНОГ УГОВОРА ЗА ЗАПОСЛЕНЕ У ЈАВНИМ СЛУЖБАМА

БАЊАЛУКА, 25. ЈУНА /СРНА/ - У Бањалуци ће данас бити потписан посебни колективни уговор за запослене у јавним службама Републике Српске, којим се уређ...

Timeприје 8 сати

ЗАЈЕДНИЧКЕ АКТИВНОСТИ УПРАВЕ ЗА ВАЗДУХОПЛОВСТВО И ТИМОВА ЗА ДЕМИНИРАЊЕ

ЗАЈЕДНИЧКЕ АКТИВНОСТИ УПРАВЕ ЗА ВАЗДУХОПЛОВСТВО И ТИМОВА ЗА ДЕМИНИРАЊЕ

ИСТОЧНИ ДРВАР, 24. ЈУНА /СРНА/ - На локалитету Тисова коса у општини Источни Дрвар, данас су реализоване заједничке активности Управе за ваздухопловст...

Timeприје 9 сати

СВА ДЈЕЦА УСПЈЕШНО ПРОШЛА ШКОЛУ КОСИДБЕ НА БАЛКАНИ

СВА ДЈЕЦА УСПЈЕШНО ПРОШЛА ШКОЛУ КОСИДБЕ НА БАЛКАНИ

МРКОЊИЋ ГРАД, 24. ЈУНА /СРНА/ - Школу косидбе на Балкани код Мркоњић Града успјешно је прошло свих 15 дјечака узраста од девет до 12 година, а вечерас...

Timeприје 9 сати

ИГЊАТОВИЋ: МАНИФЕСТАЦИЈА НА КОЈОЈ СЕ ПОКАЗУЈЕ ОНО НАЈВРЕДНИЈЕ

ИГЊАТОВИЋ: МАНИФЕСТАЦИЈА НА КОЈОЈ СЕ ПОКАЗУЈЕ ОНО НАЈВРЕДНИЈЕ

БРЧКО, 24. ЈУНА /СРНА/ – У Брчком је данас, под покровитељством Министарства породице, омладине и спорта Републике Српске и уз подршку Владе дистрикта...

Timeприје 9 сати

ДОНАЦИЈА ОСНОВНОЈ ШКОЛИ У ГОРЊОЈ СЛАTИНИ ЗА НАБАВКУ НОВИХ ЛЕКТИРА

ДОНАЦИЈА ОСНОВНОЈ ШКОЛИ У ГОРЊОЈ СЛАTИНИ ЗА НАБАВКУ НОВИХ ЛЕКТИРА

ШАМАЦ, 24. ЈУНИ /СРНА/ - Директор Основне школе Горња Слатина код Шамца Tања Цвијановић рекла је Срни да су од Ветеринарско-сточарског центра Бањалука...

Погледај све

Copyright © 2023 Novinska agencija Republike Srpske - Srna. Sva prava zadržana. Sadržaj ovih stranica se ne smije prenositi bez dozvole i bez navođenja izvora.