Република Српска

17.04.2026

Time11:57:00

НИЈЕ ДАТА САГЛАСНОСТ ЗА СЈЕЧУ СТАБАЛА УЗ ВРБАС, ОДГОВОРНОСТ НА ГРАДУ БАЊАЛУКА

БИЈЕЉИНА, 17. АПРИЛА /СРНА/ - Из "Вода Српске" саопштено је да ова јавна установа није дала сагласност за сјечу стабала уз ријеку Врбас у Бањалуци, те да је искључива одговорност за уништавање биодиверзитета на том подручју на Граду и лицима која су сјекла дрвеће.

БИЈЕЉИНА, 17. АПРИЛА /СРНА/ - Из "Вода Српске" саопштено је да ова јавна установа није дала сагласност за сјечу стабала уз ријеку Врбас у Бањалуци, те да је искључива одговорност за уништавање биодиверзитета на том подручју на Граду и лицима која су сјекла дрвеће.



У саопштењу из ове установе се наводи да је, у случајевима када се правна или физичка лица обрате са захтјевом за уређење обале водотокова, пракса да се даје сагласност за уклањање ниског растиња и шибља, али уз обавезно задржавање високог растиња које врши природну стабилизацију обале. "Стога, за уништавање биодиверзитета ријеке Врбас у Бањалуци искључиво су одговорни Град Бањалука, као инвеститор и лица која су директно извршила сјечу стабала", поручили су из "Вода Српске", поводом тврдње градоначелника Драшка Станивуковића да је постојала сагласност ове установе. Подсјећају да је у рјешењима о водној сагласности од 14. октобра 2025. године за уређење обале ријеке Врбас на локацији од Шведске плаже до Бање Врућице и од 17. новембра 2025. године за изградњу шеталишта и обалоутврде са водоцрпилиштем на дионици од Градског моста до моста "КАБ", која су издата Граду Бањалука као инвеститору, изричито наведено да радови не смију довести до нарушавања постојећег биодиверзитета. "У наведеним рјешењима нигдје се не наводи сагласност за `одређене интервенције на зеленилу` нити за уклањање растиња или сјечу стабала", истиче се у саопштењу. Станивуковић је раније рекао да су стабла на обали Врбаса у оквиру уређења риве "посјечена грешком", као и да постоје све неопходне сагласности за уређење обале и да ће радови бити настављени планираном динамиком. "Према до сада утврђеним чињеницама, уклоњено је 20 стабала, укључујући једну врбу – симбол града и ријеке по којој носи име, као и неколико топола, те дио шибља које пројекат третира", саопштено је из Градске управе. Центар за животну средину објавио је видео из Бањалуке који приказује да је посјечено више од 25 стабала уз Врбас. "Питамо град Бањалуку ко је и зашто посјекао око 25 стабала и то претежно врба које су украс ове ријеке и битан дио њеног еко-система? ️Да ли је ово такозвано уређење обале, да ли се стабла сијеку да би им се коријење забетонирало? Зашто се убијају здраве врбе, симбол Бањалука?!", навели су из овог центра.

Република Српска

Timeприје 1 сат

КАРАН: НАСТАВЉАМО РАД НА УНАПРЕЂЕЊУ ОБРАЗОВНОГ СИСТЕМА

КАРАН: НАСТАВЉАМО РАД НА УНАПРЕЂЕЊУ ОБРАЗОВНОГ СИСТЕМА

БАЊАЛУКА, 26. ЈУНА /СРНА/ - Предсједник Републике Српске Синиша Каран истакао је да институције настављају посвећен рад на унапређењу образовног систе...

Timeприје 42 минута

ЂОКИЋ: ПАЉЕЊЕ ЗАСТАВЕ ЧИН МРЖЊЕ И НЕТРПЕЉИВОСТИ

ЂОКИЋ: ПАЉЕЊЕ ЗАСТАВЕ ЧИН МРЖЊЕ И НЕТРПЕЉИВОСТИ

БАЊАЛУКА, 26. ЈУНА /СРНА/ - Скидање и паљење заставе Републике Српске са јарбола уз ентитетску линију између ФБиХ и Републике Српске представља чин мр...

Timeприје 29 минута

УПОЗОРЕЊЕ ГРАЂАНИМА НА НОВИ ОБЛИК ПРЕВАРЕ ЗЛОУПОТРЕБОМ КАРТИЦА

УПОЗОРЕЊЕ ГРАЂАНИМА НА НОВИ ОБЛИК ПРЕВАРЕ ЗЛОУПОТРЕБОМ КАРТИЦА

БАЊАЛУКА, 26. ЈУНА /СРНА/ - Министарство унутрашњих послова Републике Српске упозорава грађане на нови облик преваре злоупотребом платних картица.

Timeприје 14 минута

НЕШИЋ: КАЗНИТИ НЕЉУДЕ КОЈИ СУ ЗАПАЛИЛИ ЗАСТАВУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

НЕШИЋ: КАЗНИТИ НЕЉУДЕ КОЈИ СУ ЗАПАЛИЛИ ЗАСТАВУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

БАЊАЛУКА, 26. ЈУНА /СРНА/ - Предсједник ДНС-а Ненад Нешић рекао је да нељуди који су уз повике "Алаху екбер" запалили заставу Републике Српске, треба...

Timeприје 8 минута

ПРИЈЕМ ЗА БИВШЕ ФУНКЦИОНЕРЕ И ДОБИТНИКЕ НАГРАДА

ПРИЈЕМ ЗА БИВШЕ ФУНКЦИОНЕРЕ И ДОБИТНИКЕ НАГРАДА

ДОБОЈ, 26. JУНA /СРНА/ - Градска управа Добој данас је организовала пријем за бивше носиоце највиших функција извршне и законодавне власти и добитнике...

Timeприје 42 секунда

НАЧЕЛНИКУ ПЕЛАГИЋЕВА СЛАВКУ ТЕШИЋУ ЗАБРАЊЕН УЛАЗАК НА КОСОВО И МЕТОХИЈУ

НАЧЕЛНИКУ ПЕЛАГИЋЕВА СЛАВКУ ТЕШИЋУ ЗАБРАЊЕН УЛАЗАК НА КОСОВО И МЕТОХИЈУ

БАЊАЛУКА, 26. ЈУНА /СРНА/ - Начелник општине Пелагићево Славко Tешић изјавио је Срни да му је данас забрањен улазак на Косово и Метохију, гдје је треб...

Погледај све

Copyright © 2023 Novinska agencija Republike Srpske - Srna. Sva prava zadržana. Sadržaj ovih stranica se ne smije prenositi bez dozvole i bez navođenja izvora.