Република Српска

17.04.2026

Time15:42:00

СТАТУС ГРАДА ДОНОСИ НОВЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ, ОПСТАНАК МЛАДИХ, ЈАЧА ЕКОНОМИЈУ

ФОЧА, 17. АПРИЛА /СРНА/ - Статус града за Фочу неће бити само промјена на папиру већ стратешка прекретница која ће донијети нове инвестиције, јачати економију и омогућити бољи статус сваком грађанину, рекао је начелник Милан Вукадиновић.

ФОЧА, 17. АПРИЛА /СРНА/ - Статус града за Фочу неће бити само промјена на папиру већ стратешка прекретница која ће донијети нове инвестиције, јачати економију и омогућити бољи статус сваком грађанину, рекао је начелник Милан Вукадиновић.



Вукадиновић је истакао да данашња одлука Владе, која чека потврду Народне скупштине, доноси много више од нове табле на улазу у град, те истиче да је тиме исправљена историјска неправда према овој општини јер у том дијелу Републике Српске нема већег и битнијег центра. Статус града, истакао је, даје јачу преговарачку позицију према Влади за хитну санацију "рак-ране" овог краја – магистралних путева према Сарајеву, Црној Гори и Херцеговини. "Инсистираћемо да ти приступни путеви буду у бољем стању у шта се искрено надам кроз сарадњу са овом Владом и актуелним премијером који су исказали поштовање према Фочи с обзиром на то да су уврстили по хитном поступку овај закон о граду", рекао је Вукадиновић. Као град, додао је, Фоча ће инсистирати на већим приходима који ће се директно улагати у инфраструктуру и услуге, а пројекти које кандидује имаће већи број бодова и веће шансе за пролаз код међународних донатора. "Инсистираћемо да добијемо веће приходе у буџет, при аплицирању на међународне и друге пројекте имаћемо већу предност. Инсистираћемо да све установе републичког нивоа које имају градови у Српској добије и Фоча, а стицањем статуса града добијамо и формално-правне услове да можемо то да тражимо", рекао је Вукадиновић. Начелник Вукадиновић је нагласио и да статус града са собом носи и одговорност свих грађана, да сви морају мијењати свијест. "Ако смо град, морамо се тако и понашати. Морамо радити на нашим аномалијама, чувати животну средину и учинити Фочу чистијом и уређенијом за све нас", истакао је први човјек Фоче. Он је појаснио да је овај, како је назвао, "историјски корак" резултат опсежног елабората у чијој су изради учествовали локални стручњаци, декани факултета, јавна предузећа, установе и невладине организације. Нагласио је да ово признање није само формалност, већ резултат заједничког рада који Фочу позиционира као модеран, развијен, снажан и незаобилазан центар Републике Српске. Влада Републике Српске утврдила је данас по хитном поступку Приједлог закона о граду Фоча, којим се уређује подручје, надлежности, органи и финансирање овог града.

Република Српска

Timeприје 42 минута

СЕЛАК: ПАЉЕЊЕ ЗАСТАВЕ СРПСКЕ НАПАД НА ИДЕНТИТЕТ НАРОДА, ОЧЕКУЈЕМ ХИТНУ РЕАКЦИЈУ НАДЛЕЖНИХ

СЕЛАК: ПАЉЕЊЕ ЗАСТАВЕ СРПСКЕ НАПАД НА ИДЕНТИТЕТ НАРОДА, ОЧЕКУЈЕМ ХИТНУ РЕАКЦИЈУ НАДЛЕЖНИХ

БАЊАЛУКА, 26. ЈУНА /СРНА/ - Министар правде Републике Српске Горан Селак најоштрије је осудио паљење заставе Републике Српске, оцијенивши да је ријеч...

Timeприје 13 минута

КАРАН: НАСТАВЉАМО РАД НА УНАПРЕЂЕЊУ ОБРАЗОВНОГ СИСТЕМА

КАРАН: НАСТАВЉАМО РАД НА УНАПРЕЂЕЊУ ОБРАЗОВНОГ СИСТЕМА

БАЊАЛУКА, 26. ЈУНА /СРНА/ - Предсједник Републике Српске Синиша Каран истакао је да институције настављају посвећен рад на унапређењу образовног систе...

Timeприје 24 минута

ЂОКИЋ: ПАЉЕЊЕ ЗАСТАВЕ ЧИН МРЖЊЕ И НЕТРПЕЉИВОСТИ

ЂОКИЋ: ПАЉЕЊЕ ЗАСТАВЕ ЧИН МРЖЊЕ И НЕТРПЕЉИВОСТИ

БАЊАЛУКА, 26. ЈУНА /СРНА/ - Скидање и паљење заставе Републике Српске са јарбола уз ентитетску линију између ФБиХ и Републике Српске представља чин мр...

Timeприје 37 минута

УПОЗОРЕЊЕ ГРАЂАНИМА НА НОВИ ОБЛИК ПРЕВАРЕ ЗЛОУПОТРЕБОМ КАРТИЦА

УПОЗОРЕЊЕ ГРАЂАНИМА НА НОВИ ОБЛИК ПРЕВАРЕ ЗЛОУПОТРЕБОМ КАРТИЦА

БАЊАЛУКА, 26. ЈУНА /СРНА/ - Министарство унутрашњих послова Републике Српске упозорава грађане на нови облик преваре злоупотребом платних картица.

Timeприје 52 минута

НЕШИЋ: КАЗНИТИ НЕЉУДЕ КОЈИ СУ ЗАПАЛИЛИ ЗАСТАВУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

НЕШИЋ: КАЗНИТИ НЕЉУДЕ КОЈИ СУ ЗАПАЛИЛИ ЗАСТАВУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

БАЊАЛУКА, 26. ЈУНА /СРНА/ - Предсједник ДНС-а Ненад Нешић рекао је да нељуди који су уз повике "Алаху екбер" запалили заставу Републике Српске, треба...

Timeприје 58 минута

ПРИЈЕМ ЗА БИВШЕ ФУНКЦИОНЕРЕ И ДОБИТНИКЕ НАГРАДА

ПРИЈЕМ ЗА БИВШЕ ФУНКЦИОНЕРЕ И ДОБИТНИКЕ НАГРАДА

ДОБОЈ, 26. JУНA /СРНА/ - Градска управа Добој данас је организовала пријем за бивше носиоце највиших функција извршне и законодавне власти и добитнике...

Погледај све

Copyright © 2023 Novinska agencija Republike Srpske - Srna. Sva prava zadržana. Sadržaj ovih stranica se ne smije prenositi bez dozvole i bez navođenja izvora.