Република Српска

02.05.2026

Time11:05:00

САЈИЋ: БОШЊАЧКИ ПОЛИТИЧАРИ УЗАЛУД ТРОШЕ ЕНЕРГИЈУ НА САБОТАЖУ СРПСКЕ

БАЊАЛУКА, 2. МАЈА /СРНА/ - Професор на Факултету политичких наука бањалучког Универзитета Нина Сајић изјавила је да бошњачки политичари узалуд велику енергију троше на саботажу Републике Српске и истакла да би им било боље да се фокусирају на рјешавање бројних проблема у ФБиХ.

БАЊАЛУКА, 2. МАЈА /СРНА/ - Професор на Факултету политичких наука бањалучког Универзитета Нина Сајић изјавила је да бошњачки политичари узалуд велику енергију троше на саботажу Републике Српске и истакла да би им било боље да се фокусирају на рјешавање бројних проблема у ФБиХ.



Сајићева је додала и да се "успјех" бошњачке политичке елите мјери степеном успјешности у покушају да зауставе Републику Српску. "Њихов успјех се не мјери нечим позитивним, већ негативним дејством", рекла је Сајићева у подкасту Срне. Сајићева, која је и стручњак за међународне односе, нагласила је да посјета Доналда Трампа Млађег Бањалуци не би требало да представља негативан догађај или да се на било који начин покушава умањити њен значај. "То је била медијска вијест број један у региону и Република Српска је представљена у позитивном контексту и као мјесто гдје је могуће водити озбиљне економске, али и геополитичке разговоре. То што Трамп Млађи формално нема функцију не значи да није и значајна особа у САД", истакла је она. ДОДИКОВА ПОСЈЕТА АМЕРИЦИ ДОПРИНИЈЕЋЕ ЈАЧАЊУ ПОЗИЦИЈЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ Сајићева каже и да се и на исти начин посматра и актуелна посјета предсједника СНСД Милорада Додика САД током којег му је уручено признање Универзитет "Џадсон" у Илиноису. "Било је многобројних покушаја бојкота, односно заустављања додјеле награде, па се може рећи да би енергија која је уложена у заустављање или саботажу Републике Српске била сигурно продуктивнија да се уложи у позитивне ствари, попут привлачење инвестиција у ФБиХ, рјешавању питања између Бошњака и Хрвата, Изборног закона и других ствари", навела је она. Она је указала да би било корисније када би бошњачки политичари ту енергију усмјерили на рјешавање стварних проблема, као што је случај Јабланице која је постала тужно и мрачно мјесто и прави примјер како се бошњачки политичари односе према свом народу који живи у ФБиХ. Сајићева сматра да ствари које су чинили бошњачки политичари против Српске нису дали жељене резултате. Посјета Додика САД, нагласила је она, допринијеће бољем позиционирању Републике Српске у овом дијелу свијета. МАЂАР СИГУРНО НЕЋЕ КВАРИТИ ОДНОСЕ СА СРПСКОМ Говорећи о Мађарској након завршених парламентарних избора који су означили и одлазак са власти великог пријатеља Републике Српске и српског народа Виктора Орбана, Сајићева је навела да је то у Сарајеву дочекано с великом радошћу, али и указала да не треба очекивати да ће сарадња Будимпшете са Бањалуком бити прекинута. "Политичко Сарајево то види као слабљење међународне позиције Републике Српске. Мађарска је, ипак, озбиљна држава са великом традицијом и лични односи Додика и Орбана трасирали су успостављање тијесне сарадње између Српске и Мађарске", напоменула је она. Сајићева је нагласила да то нису били приватни односи, већ су институционализовани кроз конкретну сарадњу. "Институције раде на том пољу. Нови мађарски премијер Петер Мађар неће сигурно прво доћи у Бањалуку, али вјерујем и да неће кварити те односе. И сарадња са Србијом и српским народом је важна и обострано корисна, то су комшијске земље, У Србији живи мађараска мањина, као и српска у Мађарској", навела је она. Без обзира на жеље неких структура у Сарајеву, истакла је Сајићева, очекује се да ће се ти односи наставити развијати. "Мађарска је активна и у Вишеградској групи и залаже се за даљу интеграцију западног Балкана у ЕУ и не вјерујем да ће Српска остати на крају спољнополитичких приоритета ове земље већ да ће то бити на истом нивоу", рекла је Сајићева.

Република Српска

Timeприје 1 сат

СВАКИ ДОЛАЗАК КАЈЕ КАЛАС У САРАЈЕВО ЧИНИ БиХ МАЊОМ

СВАКИ ДОЛАЗАК КАЈЕ КАЛАС У САРАЈЕВО ЧИНИ БиХ МАЊОМ

БАЊАЛУКА, 28. ЈУНА /СРНА/ - Предсједник Милорад Додик рекао је да сваки долазак Каје Калас у Сарајево чини БиХ мањом, а ауторитет ЕУ слабијим.

Timeприје 1 сат

ОБИЉЕЖЕНО 10 ГОДИНА РАДА ДНЕВНОГ ЦЕНТРА "СУНЦЕ ОБЕРВАЛИСА", ПРИСУСТВОВАО ШЕРАНИЋ

ОБИЉЕЖЕНО 10 ГОДИНА РАДА ДНЕВНОГ ЦЕНТРА "СУНЦЕ ОБЕРВАЛИСА", ПРИСУСТВОВАО ШЕРАНИЋ

МОДРИЧА, 28. ЈУНА /СРНА/ - У Модричи је данас обиљежено 10 година рада Дневног центра "Сунце Обервалиса", а свечаности је присуствовао и министар здра...

Timeприје 51 минут

ОЈАЧАТИ СРПСКУ, ОДБАЦИТИ СВЕ ИДЕОЛОГИЈЕ, УСМЈЕРИТИ СЕ НА СРПСКИ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕС

ОЈАЧАТИ СРПСКУ, ОДБАЦИТИ СВЕ ИДЕОЛОГИЈЕ, УСМЈЕРИТИ СЕ НА СРПСКИ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕС

ГРАДИШКА, 28. ЈУНА /СРНА/ - Предсједник Милорад Додик истакао је да се са више свијести мора ојачати Република Српска, одбацити све идеологије, усјери...

Timeприје 5 минута

ВИДОВДАНСКА ЛИТИЈА ПОВОДОМ 110 ГОДИНА ОД СТРАДАЊА СРБА ПРОШЛА КРОЗ ГРАД

ВИДОВДАНСКА ЛИТИЈА ПОВОДОМ 110 ГОДИНА ОД СТРАДАЊА СРБА ПРОШЛА КРОЗ ГРАД

ТРЕБИЊЕ, 28. ЈУНА /СРНА/ - Српска православна црквена општина Tребиње организовала је вечерас обновљену Видовданску литију поводом 110 година од страд...

Timeприје 46 минута

АКТИВАН ПОЖАР У ДОЊИМ ГРМЉАНИМА

АКТИВАН ПОЖАР У ДОЊИМ ГРМЉАНИМА

ТРЕБИЊЕ, 28. ЈУНА /СРНА/ - Пожар је активан на подручју доњег дијела села Грмљани код Требиња, али тренутно не пријети кућама, рекао је Срни командир...

Timeприје 55 минута

ЛИТИЈА ПРОШЛА УЛИЦАМА ГРАДА

ЛИТИЈА ПРОШЛА УЛИЦАМА ГРАДА

ДОБОЈ, 28. ЈУНА /СРНА/ - Улицама Добоја вечерас је поводом Дана града, Видовдана, прошла литија у којој је учествовало неколико стотина вјерника.

Погледај све

Copyright © 2023 Novinska agencija Republike Srpske - Srna. Sva prava zadržana. Sadržaj ovih stranica se ne smije prenositi bez dozvole i bez navođenja izvora.